Home       Ogłoszenia       Galerie       Msze Św.

Ziemia Święta – 5-15.07.2018 r. – Wspólnota ŚDM

W dniach 5–15 lipca 2018 roku odbyła się pielgrzymka do Ziemi Świętej. Uczestniczyła w niej młodzież związana ze Wspólnotą Światowych Dni Młodzieży. Kierownikiem wycieczki był ks. Paweł Czeluściński.

Po pierwszym dniu spokojnego spaceru po Jerozolimie pod Ścianę Płaczu, przyszedł czas na intensywne zwiedzanie terenów opisanych w Biblii. Na początek – Góra Oliwna wraz ze znajdującymi się tam kościołami, m. in. Dominus flevit i Pater Noster (wzniesionymi w miejscach, w których wg tradycji Jezus zapłakał nad Jerozolimą i nauczał Apostołów Modlitwy Pańskiej) oraz Kościołem Wszystkich Narodów, upamiętniającym czuwanie Chrystusa przed męką w Ogrodzie Oliwnym.

Przez kolejne trzy dni naszym przewodnikiem był ks. Krzysztof Napora. Wówczas najpierw zapoznaliśmy się z otoczeniem, w którym dorastał Jezus, czyli Nazaretem, oraz Kaną Galilejską, gdzie po raz pierwszy publicznie dokonał cudu. Następnie podążyliśmy trasą: Jerycho – rzeka Jordan – Pustynia Judzka (z klasztorem św. Jerzego Koziby). Na koniec wybraliśmy się do miejsc szczególnie naznaczonych obecnością Chrystusa, takich jak: góra Tabor, Jezioro Galilejskie, Kafarnaum (miasto Jezusa), Tabgha (miejsce rozmnożenia chleba).

Kolejne etapy naszego pielgrzymowania to Betlejem, a w nim: sanktuarium Małej Arabki, Pole Pasterzy, Bazylika Narodzenia Pańskiego i Grota Mleczna, oraz urokliwe Ein Karem z Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety. Ostatni dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Jerozolimy –  przede wszystkim Kościoła In Gallicantu (miejsca zaparcia się św. Piotra), Wieczernika i Kościoła Zaśnięcia NMP.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki było całonocne czuwanie w Bazylice Grobu Pańskiego a także wspólne odprawienie drogi krzyżowej na ulicy Via Dolorosa, czyli tej samej, którą najprawdopodobniej przebył Jezus, dźwigając krzyż na Golgotę.

Podczas wycieczki nie zabrakło również interesujących spotkań i rozmów – m.in. z s. Różą, która opowiedziała nam historię Starego Domu Polskiego w Jerozolimie, a także z ks. Pawłem Rytlem-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, od którego dowiedzieliśmy się sporo ciekawostek o kulturze Żydów. Warto wspomnieć też o chwilach wytchnienia spędzonych na malowniczo położonych plażach w Zatoce Hajfy, Cezarei Nadmorskiej i nad Morzem Martwym oraz o momencie refleksji w instytucie Yad Vashem nad Pomnikiem Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu.

 

Autor

Komentarze

*

captcha *